• англискифранцускатагерманскииталијанскишпански
  • АПЛИЦИРАЈТЕ ИНДИСКА ВИЗА

Туристички водич за палати и тврдини во Раџастан

Ажурирано на Mar 28, 2023 | Онлајн индиска виза

Широко познати низ целиот свет по нивното величествено присуство и прекрасна архитектура, палатите и тврдини во Раџастан се траен тестамент за богатите во Индија наследство и култура. Тие се распространети низ целата земја, а секој од нив доаѓа со своја уникатна историја и чудесна величественост.

Со индиска е-виза

Многу од овие палати, како што е палатата Умаид Баван, се претворени во луксузни одморалишта за туристите да го искусат животот меѓу богатото наследство, додека другите се отворени за вас да ги погледнете минатите епохи. Сите овие палати беа доста успешни во задржувањето на својата мината слава и извонредна архитектура. 

Додека килибарната тврдина во Џајпур сè уште зрачи со шармот на Раџастанските махараџи, тврдината Читоргар, која се протега низ многу хектари, сè уште привлекува посетители со приказни за своето големо минато. Затоа, подгответе се, бидејќи во оваа статија ќе погледнеме длабоко во величествените палати и тврдини на Раџастан и ќе погледнеме во неговото величествено минато!

Вие барате Индиска е-туристичка виза (eVisa Индија or Индиска виза на Интернет да бидат сведоци на неверојатните места и искуства како странски турист во Индија. Алтернативно, може да ја посетите Индија на Виза за е-бизнис во Индија и сакаат да се рекреираат и разгледуваат знаменитости во северна Индија и подножјето на Хималаите. На Индискиот орган за имиграција ги охрабрува посетителите на Индија да аплицираат за Индиска виза преку Интернет (е-виза во Индија) наместо да го посетите индискиот конзулат или индиската амбасада.

Езерската палата (Удаипур)

Езерската палатаЕзерската палата (Удаипур)

Порано познат како Јаг Нивас, Езерската палата бил изграден некаде помеѓу 1743 и 1746 година од Махарана Јагат Синг II. Изграден да служи како летна палата за кралската династија Мевар од Раџастан, се протега на површина од 4 хектари на островот Јаг Нивас, кој се наоѓа на езерото Пичола, Удаипур. 

Палатата е дизајнирана да гледа кон источната страна, така што членовите на кралското семејство Раџастан ќе можат да му се молат на Сонцето во зората. Подовите на палатата се уредно поплочени со плочки црн и бел мермер со тоа што ѕидовите се вградени со арабески со живописни бои. Палатата има богата историја да игра важна улога во бунтот во 1847 година, обезбедувајќи засолниште за многу европски семејства кои избегале од Нимах. 

Во 1971 година палатата беше предадена на Taj Hotels and Resorts Palaces за лесно одржување. Моментално, има 83 соби во Езерската палата и се здобија со популарност како една од најромантичните палати во Индија.

Најдобро време за посета - јануари до април, октомври до декември.
Работно време - 9:30 до 4:30 часот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Разберете важни датуми на вашата индиска е-виза

Палатата Неемрана Форт (Алвар)

Палатата на тврдината Неемарана Палатата Неемрана Форт (Алвар)

Паѓајќи меѓу една од најкралските палати во Индија, Палатата Неемрана Форт е позната по тоа што се наоѓа на врвот на висок рид, со што нуди прекрасен панорамски поглед кон далеку распространетиот град Алвар. Оваа хипнотизирачка палата сега е претворена во хотел за наследство да им понуди доза на спокојство на оние кои бараат бегство од метежот и вревата на градскиот живот. 

Првично изградена во 1467 година од Раџа Дуп Синг, палатата го добила своето име од локалниот поглавар Нимола Мео, кој бил надалеку познат по неговата храброст и храброст. Како едно од најстарите хотелски одморалишта во земјата, палатата Неемрана Форт беше претворена во уште во 1986 година. Оваа палата е задолжително да ја посетите доколку сакате да се запознаете со богата култура на градот или уживајте во луксузно патување во Раџастан.

Најдобро време за посета - средината на ноември до почетокот на март.

Работно време - 9:00 до 5:00 часот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мусори-рид-станица во подножјето на Хималаите и други

Палатата Удаи Вилас (Удајпур)

Палатата Удаи Вилас Палатата Удаи Вилас (Удајпур)

Ако Удаипур е кралско престојувалиште на кнежевската држава, палатата Удаи Вилас е една од најзначајните палати во градот. Сместена на езерото Пичола, величествената зграда на палатата е позната по неговиот традиционален стил на архитектура и раскошните уметнички дизајни. 

Палатата е прекрасно украсена со огромна палета на фонтани, градини со сукуленти и драматични дворови, кои сигурно ќе ги остават вашите очи и срце исполнети. Палатата неодамна беше претворена во хотел со наследство од страна на Групацијата на хотели Оберои.

Се наоѓа на 27 километри од аеродромот Палатата Удаи Вилас е рангирана како петти најдобар хотел во светот и најдобар хотел во Азија. Гостите во хотелот се третираат со кралска почит и се служат деликатеси од готвачи кои имале претходници кои му служеле на кралското семејство. 

Најдобро време за посета - јануари до декември.

Работно време - 12:00 до 12:00 часот и 9:00 до 9:00 часот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
5-годишна индиска туристичка виза за државјани на САД

Градската палата Градска палата (Удаипур)

Изградена од Махараџа Удаи Синг во 1559 година, градската палата била основана како главен град на кланот Сисодија Раџпур. Комплексот на една палата опфаќа бројни палати кои спаѓаат во неговата периферија. Сместено на источните брегови на езерото Пичола, е изградено на многу жив и жив начин. Прилично уникатен по стил, палатата спаѓа меѓу најголемите палати на Раџастан. 

Архитектурата е спој на традиционалниот Раџпут стил помешан со примеси на стилот на Могал и сместена на врвот на еден рид, ви нуди панорамски поглед на градот заедно со неговите соседни структури како што се Немах Мата Мандир, палатата Монсун, Јаг Мандир и езерската палата. 

Брз факт за зградата е дека таа се користела како локација за снимање на познатите Филмот за Џејмс Бонд Октопод. 

Најдобро време за посета - ноември до февруари.

Работно време - 9:00 до 4:30 часот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Странските туристи кои доаѓаат во Индија со е-виза мора да пристигнат на еден од назначените аеродроми. И двете Делхи и Чандигар се назначени аеродроми за индиска е-виза во близина на Хималаите.

Хава Махал (Џајпур)

Хава Махал Хава Махал (Џајпур)

Изграден во 1798 година од Махараџа Саваи Пратап Синг, Хава Махал беше дизајниран да личи на круната на Господ Кришна. Сместена во срцето на Џајпур, оваа палата е целосно изградена од песочник и црвени тули и спаѓа меѓу најпопуларните палати во Раџастан. Иако палатата има надворешност од пет ката, 953-те мали прозорци или Џароха се дизајнирани во шема што многу наликува на саќе од пчели.  

Хава Махал во превод значи палата на ветровите, што е совршен опис на воздушната структура на палатата. Користејќи го ефектот вентури, дизајнот на палатата создава ефект на климатизација внатре. Сложената структура, исто така, служеше за целта на превезот, кој им дозволуваше на жените од кралското домаќинство да ги набљудуваат редовните активности на улиците без да се гледаат себеси, бидејќи од нив се очекуваше да ги следат строгите правила на системот за покривање на лицето или Пурда.

Хава Махал започнува како дел од Градската палата и се протега до Харемските одаи или Зенана. Ви препорачуваме да ја посетите оваа палата рано наутро бидејќи црвената боја на палатата станува екстремно живописна и жива во светлиот сјај на утринското сонце.

Најдобро време за посета - октомври до март.

Работно време - 9:00 до 4:30 часот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Процес за аплицирање за виза за Индија за државјани на САД

Деогар Махал (во близина на Удаипур)

Деогар Махал Деогар Махал (во близина на Удаипур)

Сместено на 80 милји од границите на Удаипур, Деогар Махал бил изграден во 17 век и живеел како една од најубавите палати во Раџастан. Еден од најинтересните фактори за Деогар Махал е блескави Огледала и мурали кои се поставени низ целата палата. Опкружено со прекрасно езеро, тоа е едно од најромантичните палати во градот.

Сместено на врвот на ридовите Аравали, Махал има широк двор кој е исполнет со огромна низа на прекрасни бегства, џароки, битки и куполи. Палатата е во сопственост на кралското семејство Чундават, кое сè уште престојува во палатата. 

Палатата во основа е прекрасно село кое се наоѓа на врвот на еден рид, 2100 стапки надморска височина. Претворен во хотел со наследство, сега има до 50 прекрасни соби кои се опремени со сите видови модерни удобности како што се спортски сали, џакузи и базени. Ако патувате помеѓу Удаипур и Џодпур, палатата Деогар е совршено место за посета.

Најдобро време за посета - октомври до почетокот на април.

Работно време - 24 часа отворено.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Разновидност на јазикот во Индија

Палатата Џал Махал (Џајпур)

Палатата Џал Махал Палатата Џал Махал (Џајпур)

Изграден со комбинација на Раџпут и могалски стилови на архитектурата, палатата Џал Махал е апсолутно задоволство за очите. Исто како што означува името, палатата се наоѓа точно во средината на езерото Ман Сагар. Палатата заедно со езерото помина низ неколку процеси на реставрација, а последниот се одржа во 18 век од Махараџа Џаи Синг II од Амбер. 

Слично како Хава Махал, зградата на палатата има структура од 5 ката, но четири од нејзините ката обично остануваат под вода, секогаш кога езерото е полно. Терасата има прекрасна градина која е опкружена со структура од полуоктагонални кули, со по една купола сместена на секој од четирите агли. Околу езерото се создадени и пет островчиња за гнездење за да се привлечат птиците преселници.

Најдобро време за посета - јануари до декември.

Работно време - 24 часа отворено.

Палатата Фатех Пракаш (Читоргар)

Палатата Фатех Пракаш Палатата Фатех Пракаш (Читоргар)

Сместено во границите на Комплексот тврдина Читоргар, што е исто така најголемата тврдина во Индија, Палатата Фатех Пракаш е несомнено едно од повеќето величествени палати во Раџастан. Креирано од Рана Фатех Синг, оваа палата се наоѓа во близина на палата на Рана Хумба. Познато и по името на Бадал Махал, палатата Фатех Пракаш била изградена во 1885 до 1930 година.

Голем дел од архитектонски стајлинг на Махал наликува на Британски фазен стил во комбинација со малку од Мевар стил, Со сводни сводови, големи сали и простори со високи тавани. Огромната купола структура на махалот е обложена со сложена варовничка штуко работа и варов бетонски материјал, давајќи мирен, но прекрасен изглед. Можеби наликувате на конструктивната форма на оваа палата со онаа на Сала Дурбар во градската палата на Удаипур.  

Најдобро време за посета - септември до март.

Работно време - 24 часа отворено.

Палата Рамбаг (Џајпур)

Палатата Рамбаг Палата Рамбаг (Џајпур)

Да се ​​биде дом на Махараџа од Џајпур, овој Махал доаѓа со особено интересен дел од историјата. Првично изградена во 1835 година, првата зграда на Махал била создадена како а градинарска куќа, Која Махараџа Саваи Мадо Синг подоцна се трансформира во а ловечки дом бидејќи се наоѓаше среде густ шумски регион.

Уште подоцна во 20 век овој ловечки дом бил проширен и претворен во палата. Со независност на Индија, оваа палата била преземена од страна на Владата на Индија, и до 1950-тите, кралското семејство сметало дека обвиненијата за одржување на оваа палата биле премногу скапи. 

Така, во 1957 година одлучиле палатата да ја претворат во а хотел за наследство.

Се смета дека паѓа меѓу најлуксузните хотели низ светот, овој хотел спаѓа под Тај група хотели. Поради нејзиното прекрасна архитектура, сложен дизајн и прекрасна структура, оваа палата спаѓа во категоријата на омилени туристички дестинации. 

Најдобро време за посета - јануари до декември.

Работно време - 24 часа отворено.

Палатата Јаг Мандир (Удаипур)

Палатата Јаг Мандир Палатата Јаг Мандир (Удаипур)

Создадена во 17 век, палатата Јагмандир сега е а кралска гроздобер палата што се гордее што ги услужува своите гости од 21 век. Палатата сега е сместена со секакви модерни удобности како што се бањи, барови, ресторани од светска класа и целодневни кафулиња, со што им се нуди на гостите а кралско искуство што е поставено во денешното опкружување. 

Бидејќи палатата се наоѓа среде езеро, гостите мора да се превезуваат со фериб за да стигнат до него Палата на островот Јагмандир. Привлечната елеганција на палатата и го дала името на Сварг ки Ватика, или на што може да се преведе Рајската градина.  

Најдобро време за посета - април до декември.

Работно време - 24 часа отворено.

Популарни низ целиот свет поради нивните вековна архитектонска величественост, детални градби и прекрасни и сложени структури, на палати во Раџастан се доказ за богатата руда на наследство и култура што ги има земјата. Речиси нема подобар начин да се одморите од метежот на градскиот живот отколку да се напиете во него мирна величественост на величествените тврдини и палати на Рајстан. 

Значи, време е да ја потопите вашата душа во тоа кралска убавина на Раџастан! Спакувајте ги куферите брзо и не чувајте ја камерата зад себе! Ќе најдете некои од најубавите места за сликање во вашиот живот во прекрасните ентериери на богатото наследство на Марвари!


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Франција, Данска, Германија, Шпанија, Италија се подобни за Индија е-виза(Индиски виза онлајн). Можете да аплицирате за Индиска апликација за е-виза во Индија точно тука.

Доколку имате какви било сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Индија е-Виза, контактирајте Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.