• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Dhjetë ushqimet më të njohura në rrugë të Indisë - Udhëzuesi i Ushqimit për Viza Turistike të Indisë

Përditësuar më Jan 25, 2024 | Viza Indiane në internet

Për entuziastët e ushqimit, ushqimi është shumë më tepër se vetëm 3 vakte në ditë. Ata eksplorojnë gamën e tyre të ushqimit në çdo mënyrë të mundshme dhe eksperimentojnë me atë që po konsumojnë. Nëse ndani të njëjtën dashuri për ushqimin në rrugë, atëherë ushqimi i rrugës në Indi sigurisht që do të kënaqë aventurat tuaja të pritshme të ushqimit. Në çdo cep të Indisë, do të gjeni të paktën një artikull ushqimor interesant që nuk e keni provuar kurrë më parë. Duke qenë një vend i diversitetit, çdo pjesë e Indisë ka diçka të veçantë për të ofruar, duke filluar nga pani puri i shijshëm në Delhi deri në puchka të Kolkata në Mumbai vada pav. Çdo qytet ka artikuj ushqimorë thelbësorë për kulturën e tij.

Megjithëse nuk është e mundur të eksploroni dhe shijoni të gjithë artikujt e shijshëm të ushqimit në rrugë që duhet të shërbejë vendi, sigurisht që është e mundur që ju të zgjidhni dhe zgjidhni më të mirën nga pjesa, dhe për t'ju ndihmuar me këtë proces ne kemi kuruar këtë blog veçanërisht për ju. Ne kemi zgjedhur me shumë kujdes ushqimet më të famshme dhe të preferuara nga pothuajse çdo cep të vendit dhe të përmendura në artikullin më poshtë. Në këtë mënyrë nuk keni pse të humbni kohë duke u hutuar se çfarë të provoni dhe çfarë të injoroni. Lista siguron që të përfshihen të gjitha llojet e shijeve dhe shijeve për personin që i referohet kësaj liste, duke filluar nga artikujt pikantë deri tek jalebitë jashtëzakonisht të ëmbla dhe të shijshme! Ne i plotësuam të gjitha shijet e testuesit. Hidhini një sy artikujve ushqimorë të përmendur më poshtë dhe shihni nëse mund të keni qasje në to. Ju bëftë mirë!

Panipuri

Një nga artikujt më të zakonshëm të ushqimit në rrugë që do të gjeni pothuajse në çdo qytet në Indi, është Panipuri apo duhet të them Puchka? Apo do të jetë më mirë nëse e quaj Gol Gappe ose Gupchup ose Pani ke Patakhe? Po, nuk është çmenduri që një artikull ushqimor të ketë pesë emra të ndryshëm! Kjo është kështu sepse ushqimi gjendet pothuajse në çdo qytet në Indi dhe u emërua sipas termit bisedor. Delikatesa përgatitet me pure patatesh, i shtohen një shumëllojshmëri erëzash të cilat më pas mbushen brenda strukturave krokante në formë topi. Është gjithashtu e mbushur me ujë pikant dhe të thartë për t'i dhënë nuancën e duhur. Nëse ndodheni në Indi, duhet të shkoni plotësisht për këtë artikull ushqimor shumë të zakonshëm dhe shumë të preferuar.

Indian Visa Online - Rruga Food - Pani Puri

I referohet Pranueshmëria e e-Vizës së Indisë.

Aalu chat

 

Aalu Chat është përsëri një delikatesë shumë e zakonshme e Indisë së Veriut gjendet kryesisht në rajonet e Bengalit Perëndimor, Bihar dhe Delhi. Është një nga ushqimet më të rekomandueshme të rrugës që mund të provoni kur jeni në Indinë e Veriut. Artikulli ushqimor përgatitet me patate, një shumëllojshmëri erëzash, gjethe koriandër, ndonjëherë qepë dhe domate dhe në varësi të rajonit i shtohet ose i hiqet diçka ose tjetra. Në përgjithësi ka një shije pak pikante dhe të thartë, madje disa shitës e bëjnë të ëmbël sipas kërkesës duke i shtuar lëng tamarinde. Ky ushqim në rrugë është gjithashtu i zakonshëm në Pakistan dhe Bangladesh. Herën tjetër që vizitoni Indinë e Veriut, sigurohuni që të keni në dorë Aalu Chat. Nuk është e vështirë për tu gjetur dhe është jashtëzakonisht miqësore me xhepat gjithashtu.

Kontakt Mbështetja e Klientit të Indisë e-Visa për çdo pyetje.

Chole Bhature

 

Megjithëse rajoni i Punjab rekomandohet të provojë Chhat Bhature më të mirë në vend, megjithatë, pasi ne kemi përparuar me eksperimentimin tonë me ushqimin dhe mësimin dhe marrjen e kulturave të reja, të gjithë India e Veriut tani shërben Chole Bhature që shijon buzët në pjatën tuaj. Kryesisht është bërë nga qiqrat dhe paratha përgatitet nga brumi i zakonshëm. Delikatesa është një goditje në Indinë e Veriut dhe rekomandohet veçanërisht kur jeni jashtëzakonisht të uritur dhe dëshironi diçka që është e ngopur, jo shumë pikante dhe vetëm përzierja e duhur e ëmbël dhe e thartë. Delikatesia në përgjithësi zbukurohet me qepë, koriandër, një shumëllojshmëri erëzash dhe nganjëherë gjizë gjithashtu para se të shërbeni dhe është ushqim në rrugë shumë i lehtë për t'u marrë në të gjithë Delhi dhe KolkataMe Në vend që të quheni vetëm ushqim në rrugë, madje mund ta quani vaktin tuaj për ditën. Sasia e ushqimit është e mjaftueshme për t'i shërbyer qëllimit të një vakti të plotë. Mos e humbisni Chhat Bhature të Indisë ndërsa jeni këtu!

Indian Visa Online - Ushqimi në rrugë - Choley Bhaturey

 

Vada pav

 

Nëse ju ndodh të udhëtoni në qytetin e Mumbait, do të vini re se gjysma e turmës së Mumbait mbështetet në Vada Pav shumë të shijshme për rostiçerin e tyre të mbrëmjes. Disa madje preferojnë ushqimin në rrugë për mëngjesin apo edhe drekën. Vada Pav është bërë në përgjithësi nga pure patate dhe bukë. Artikulli ushqimor paraqitet në një mënyrë të tillë me të gjitha erëzat e tij të shtuara dhe vetëm duart e duhura për të përgatitur rezultatin e përsosur që personi që e ha atë nuk mund të mohojë epërsinë e ushqimit të rrugës ndaj të tjerëve. Alsoshtë gjithashtu një nga ushqimet më të lira në rrugë që mund të hasni ndonjëherë. Edhe pse tani ky ushqim në rrugë gjendet pothuajse në të gjithë Indinë Veriore, thelbi i vërtetë mund të ndihet vetëm në shtetin e Maharashtra ku i përkasin rrënjët e tij.

 

Pothuajse në çdo cep të qytetit në mbrëmje, do të gjeni rojtarë të stallave që përgatisin ushqimin dhe njerëz që grumbullojnë karrocën e shitësit. Ky artikull ushqimor është diçka që nuk mund ta përballoni për ta humbur!

I referohet Vizë urgjente e Indisë (India Visa Online).

Ghugni

 

Ghugni është një tjetër ushqim shumë i zakonshëm në rrugë në të gjithë Indinë Veriore. Shtë një delikatesë shumë e thjeshtë dhe bëhet e shijshme nga mënyra se si i paraqitet atij që ha. Pjata përgatitet kryesisht nga qiqrat, por shija zhvillohet përmes erëzave dhe përbërësve të përdorur për zbukurimin e ushqimit në rrugë. Ghugni që shërbehet në rrugët e Kalkutës do të rekomandohej shumë, edhe pse, ju mund ta eksploroni edhe këtë artikull ushqimor në pjesë të tjera verilindore të Indisë. Është gjithashtu mjaft miqësore me xhepin dhe ka shije kryesisht pikante, megjithatë, disa shitës e përgatisin atë në lëng tamarindi që e bën atë pikant dhe të thartë.

 

Rolls

 

Kjo është një nga më të shijshmet dhe ushqimet më të shijshme të rrugës nga të gjithaMe Rolls është një specialitet i Indisë së Veriut dhe ka lloje të ndryshme të rrotullave në të cilat mund të kënaqeni, duke filluar me rrotull vegësh ku paratha është bërë nga brumi i zakonshëm dhe është i mbushur me kastravec, qepë dhe shumë erëza dhe salca. Ndonjëherë shtohet patate pure dhe gjizë e copëtuar. Pastaj keni një rrotull pule dhe rrotull veze me pothuajse të njëjtën mbushje, vetëm patatet e copëtuara zëvendësohen me pulë të copëtuar dhe vezë të fërguara. Për ta bërë ushqimin në rrugë edhe më të shijshëm, shitësi ndonjëherë shton djathë dhe gjalpë të copëtuar në mbushje, në mënyrë që të mos harroni kurrë se çfarë delikatese keni pasur. Ky artikull ushqimor sundon si një përparësi kryesore.

 

Nëse ju ndodh që të vizitoni ndonjë nga shtetet veriore të Indisë, qyteti i Delhi dhe Kalkuta megjithatë shërbejnë rrotullat më të mira deri më sot. Është një delikatesë që thjesht nuk mund ta humbisni. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ta keni këtë ushqim në rrugë si drekë sepse është mjaft i kënaqshëm për t'u ngrënë.

 

Pav bhaji

 

Pav Bhaji është mbretëresha e të gjitha ushqimeve të rrugës nëse na dëgjoni. Potatoesshtë më e shijshmja nga të gjitha patatet e copëtuara që do të keni ndonjëherë në tërë jetën tuaj. Fjala 'pav' do të thotë bukë dhe përgatitet nga brumi i rregullt. 'Bhaji ' që do të thotë se kerri përgatitet me patate të ziera të përziera me një sërë përbërësish i cili më pas përzihet i skuqur në gjalpë. Ushqimi i rrugës është i famshëm në të gjithë Indinë, është shumë i lehtë në konsum dhe është një nga më të lirëit. Ju do të gjeni rrugë në qytetet e Indisë Veriore të veshura me tezga të shitësve të Pav Bhaji. Breakfastshtë një nga mëngjesi më i zakonshëm për banorët e qytetit. Njerëzit madje e përgatisin këtë vakt në shtëpi sepse receta është mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për t’u ekzekutuar. Nëse dëshironi të keni Pav Bhajin më të mirë absolut në Indi, duhet të drejtoheni drejtpërdrejt në Delhi. Qyteti shet një nga Pav Bhaji-t më të shijshëm që do të keni ndonjëherë në Indi.

 

Aplikimi për Vizë Indiane - Ushqim në Rrugë - Pav Bhaji

Jalebi

 

Kjo delikatesë është veçanërisht për ata që kanë një dhëmb të ëmbël dhe nuk mund t'i rezistojnë thirrjes së diçkaje kaq të ëmbël dhe lotim goje. Jalebi është një pjatë e ëmbël që shërbehet pothuajse kudo në Indi, mund të pohoni gjithashtu se është një ëmbëlsirë sepse disa njerëz preferojnë ta hanë pas një vakt të mirë. Është një pjatë e ëmbël në formë spirale që përgatitet me vaj të nxehtë, kuzhinieri në përgjithësi e mbështjell brumin me një leckë dhe përmes një vrime të vogël në pëlhurë e hap në vajin e vluar duke bërë një dizajn gjatë procesit të derdhjes. Është mjaft interesante për t'u parë dhe pjata është diçka që i përket parajsës. Më së miri është që të keni xhalebi ndërsa shërbehet i nxehtë dhe pasi të keni marrë shijen e tij nuk do të mund të ndaleni në një.

 

Jalebibërësit gjenden lehtësisht dhe as ushqimi nuk kushton shumë. Ky ushqim specifik i rrugës rekomandohet shumë për njerëzit e të gjitha moshave dhe për ata që nuk kanë tolerancë ndaj ushqimeve pikante ose të tharta mund ta provojnë patjetër këtë magji të ëmbël.

Aplikimi për Vizë Indiane - Ushqim në Rrugë - Jalebi

 

I referohet Procesi i Aplikimit për E-Vizë të Indisë.

Litti choka

 

Ky artikull ushqimor në rrugë është një përdorim shumë i zakonshëm-larg ushqimit nga rrugët e Bihar dhe Jharkhand, e cila është edhe origjina e Litti Chokha. Litti përgatitet me brumë të rregullt dhe chokha përgatitet me pure patatesh, speca djegës dhe shumë erëza të ndryshme të ndryshme. Litti piqet ndërsa Chokha përgatitet në një sasi të vogël vaji. Litti Chokha gjithashtu formon ushqimin kryesor të njerëzve të Biharit, nëse ndodh që të vizitoni shtetin e Biharit, patjetër që duhet të provoni Litti Chokha për mëngjes.

 

Akki roti

 

Akki roti është një ushqim shumë i famshëm i rrugës në Indinë e Jugut gjendet pothuajse kudo në Indinë e Jugut. Pjata është një element kryesor i indianëve të jugut dhe formon një mëngjes të rregullt për shumë njerëz. Fjala 'Akki' qëndron për roti ose bukë të sheshtë. Roti përgatitet duke përzier miellin e orizit me lloje të ndryshme të perimeve (sipas zgjedhjes suaj). Ju mund të zgjidhni të udhëzoni kuzhinierin se çfarë të shtojë ose zbresë nga brumi. Sapo të përgatitet, Akki Roti hahet ose me chutney kokosi ose me një lloj chatni të veçantë që përgatitet nga kuzhinieri. Ky ushqim në rrugë gjendet vetëm në rajonin e Indisë Jugore, nëse ndodh që të vizitoni vendin, ju lutemi provoni Akki roti pasi është gjithashtu i shëndetshëm për trupin tuaj dhe mjaft i shijshëm për gjuhën tuaj.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.