• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
 • APLIKONI VIZA INDIANE

Perlë e Fshehur e Indisë - Shtatë motrat

Përditësuar më Feb 03, 2024 | Viza Indiane në internet

India Verilindore është një arratisje e përsosur për këdo që është në kërkim të bukurisë magjepsëse piktoreske dhe një peizazhi të qetë, të shtuar me një përzierje tregjesh të çuditshme. Edhe pse të shtatë motrat ndajnë një ngjashmëri të caktuar me njëra-tjetrën, secila prej tyre është unike në mënyrën e vet individuale. I shtohet edhe diversiteti kulturor i shtatë shteteve, i cili është vërtet i patëmetë.

Shtatë shtetet fqinje - Assam, Arunachal Pradesh, Tripura, Nagaland, Mizoram, Manipur dhe Meghalaya janë të ndërvarura nga njëri-tjetri, duke lindur kështu emrin, "Shtatë motrat e Indisë“. Ky term u krijua në vitin 1972 në një emision radiofonik nga Jyoti Prasad Saikia, një gazetare e njohur nga Tripura. Më vonë ajo shkroi një libër të cilin e quajti "Toka e shtatë motrave". Kjo ishte kështu tregimi i origjinës së pseudonimit të dashur.

Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim te shtatë motrat, bëhuni gati për t'u llastuar për zgjedhje me një Gama eklektike e aktiviteteve për të marrë pjesë, vende magjepsëse të bukura për të eksploruar dhe njerëz të dashur që do t'ju bëjnë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Ndërsa Sikkim është një yll në rritje ndër vendet më të preferuara turistike me kryeqytetin e shkëlqyer, Gangtok, dhe liqeni magjepsës Tsomgo, Meghalaya është një konkurrent i ngushtë me ofertën e saj të madhe të urave magjepsëse të rrënjëve të gjalla dhe ujëvarave dhe shpellave qetësuese. 

Ju nuk do të dëshironi të humbisni Arunachal Pradesh qoftë, me përzierjen e saj të parqe të ndryshme të kafshëve të egra, manastiri i qetë Tawang dhe ujëvarat befasuese Nuranang. Epo, para se të paketoni valixhet dhe të hapni këmbët, na lejoni të ndajmë me ju disa vende India verilindore që me siguri do t'ju lënë pa frymë!

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë disa rekreacion dhe ndonjë gjë në Indi. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Visa Indian Online në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Liqeni Tsomgo (Sikkim)

Duke rënë në një nga vendet më të bukura për t'u vizituar në Indinë verilindore, Liqeni Tsomgo ndodhet në një lartësi prej 12,400 ft, duke ofruar kështu një pamje jashtëzakonisht të bukur. Ju do të duhet të udhëtoni për 37 km përmes rrugët gjarpëruese të Gangtok për të arritur në liqenin që do t'ju magjepsë me qetësinë e tij, në mes të surrealitetit Majat e Himalajeve që e rrethojnë atë.

Burimi kryesor i ujit për liqenin janë malet e veshura me borë, pasi ato shkrihen dhe bëjnë rrugën e tyre për të mbushur liqenin deri në buzë. Nëse planifikoni të vizitoni liqenin Tsomgo gjatë muajve të dimrit, përgatituni të përballeni me një liqen i ngrirë që mbulohet nga një shtresë e trashë bore vezulluese. Kur udhëtoni drejt liqenit, sigurohuni që të dëgjoni nga vendasit historitë e shumta magjepsëse që rrotullohen rreth liqenit. Do të jetë një nga përvojat më befasuese të jetës suaj!  

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga tetori - mars (është më mirë të vizitoni liqenin gjatë muajve të dimrit pasi do të keni mundësi të shijoni një safari jak në liqenin e ngrirë Tsomgo).
 • Cilat janë orët e punës - Për operimet e teleferikut - 8:00-3:00.
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje në liqen, por do t'ju duhet të merrni një taksi të përbashkët nga Gangtok në destinacion, e cila do të kushtojë rreth 400 INR për person.

LEXO MË SHUMË:
Stacioni i kodrave Mussoorie në rrëzat e Himalajeve dhe të tjerëve

Manastiri Tawang (Arunachal Pradesh)

I ndodhur në Tawang, manastiri është vendosur në mes të qytetit malor që shtrihet i ngritur në një lartësi prej 10,000 ft. I njohur më shumë si vendlindja e Dalai Lamës, është Manastiri i dytë më i madh budist në Indi, pas Lhasës, dhe një monument me rëndësi të konsiderueshme.

E vendosur në një lartësi mahnitëse prej 3048 metrash mbi nivelin normal të detit, Tawang është një qytet piktoresk me bukuri të mrekullueshme piktoreske. Qyteti njihet gjerësisht si Dawang dhe është i populluar kryesisht nga murgjit. Vetë manastiri është 400 vjeçar. Manastiri është një nga atraksionet turistike të preferuara në Indinë verilindore.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga Nëntori - Mars.
 • Cilat janë orët e hapura - Nga ora 7:00 e mëngjesit deri në 7:00 (Nuk është e hapur të mërkurën).
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje.

Kalimi i Nathula (Sikkim)

I njohur më parë si i vjetër Rruga e mëndafshit, dikur përdorej kryesisht nga tregtarët dhe tregtarët për qëllime biznesi. Ai ndodhet në Kufiri indo-tibetian, në një lartësi të ngritur prej 14450 ft mbi nivelin normal të detit. Pavarësisht se në cilën stinë po vizitoni rajonin, përgatituni të përballeni një bukuri piktoreske e veshur me borë të bardhë, që është jashtëzakonisht e pasur me florën dhe faunën e Himalajeve. Qafa Nathula ndodhet në një distancë prej 58 km nga Gangtok dhe mund të udhëtohet lehtësisht me një taksi të përbashkët nga kryeqyteti. Ajo bie në mesin e një prej vendet më tërheqëse për t'u vizituar në Shtatë Motrat e Indisë.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga Nëntori - Mars (nëse ju pëlqen të udhëtoni në rajone me borë) Mars - Tetor (temperatura do të ishte më pak e ngrirë në krahasim me muajt e dimrit).
 • Cilat janë orët e hapura - Nga mëngjesi herët deri në orën 1:00 (pas kësaj taksitë ndalojnë largimin).
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje, por kabina mund të paguajë rreth 400 INR - 700 INR për person.

Lexo më shumë:

Viza mjekësore në internet për të vizituar Indinë është një sistem i autorizimit elektronik të udhëtimit që lejon njerëzit nga vendet e pranueshme të vijnë në Indi. Me vizën mjekësore Indiane, ose atë që njihet si viza e-Medical, mbajtësi mund të vizitojë Indinë për të kërkuar ndihmë ose trajtim mjekësor. Mëso më shumë Cila është eViza Mjekësore për të vizituar Indinë?

Lugina Ziro (Arunachal Pradesh)

E vendosur në prehër të maleve që ngrihen nga qielli, Lugina e Ziros është një tokë e sheshtë që shtrihet për rreth 5 fshatra. E vendosur në një distancë prej 110 km nga Itanagar, ajo është shtëpia e popullsisë më të lartë të Fiset Apatani, një fis miqësor.

Kështu Ziro shërben si një vend i mrekullueshëm për të festuar festivale muzikore të gjalla çdo vit. Nëse po kërkoni të trajtoni veten me një paqe e qetë për të vrapuar nëpër një fushë të gjelbëruar orizi, duke u përzier me vendasit në kasollet e tyre fisnore dhe duke festuar me njerëzit e fisit me aksesorët dhe veshjet e tyre shumëngjyrëshe dhe plot gjallëri, Lugina Ziro është një nga vendet më të bukura dhe më të gjalla për t'u vizituar në Indinë Verilindore.   

Mos humbisni të kënaqeni me vepra artizanale shumëngjyrëshe të punuar me dorë, rroba dhe sende bambuje që janë krijuar nga populli Apatani. Një vend ku mund të qëndroni për aq kohë sa të doni dhe të shijoni ngushëllim të plotë nga ngutja dhe nxitimi i jetës së qytetit, lugina Ziro është një atraksion që duhet vizituar në Arunachal Pradesh.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga janari - dhjetor (nëse dëshironi të shijoni festivalin muzikor, vizitoni midis shtatorit - tetorit).
 • Cilat janë orët e hapura - Nga mëngjesi herët deri në orën 1:00 (Gjatë ditës).
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje, por tarifat varen nga mënyra juaj e preferuar e transportit.

Ujëvarat Nohkalikai (Meghalaya)

I famshëm për të qenë ujëvara e katërt më e lartë në të gjithë botën, Ujëvara Nohkalikai bën një zhytje të thellë nga një lartësi e ngritur prej 1100 ft. E vendosur në një distancë prej 5 km nga Cherrapunji ose 55 km nga Shillong, do t'ju kërkohet të bëni një udhëtim të shkurtër përmes florës së bukur dhe të trashë për të vendosur këmbët pranë pishinës ultramarine.

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shijoni pamjen mahnitëse të Ujëvara Nohkalikai nga një galeri shikimi pothuajse e vendosur. Megjithatë, rajoni mbetet kryesisht i mbuluar me një mjegull të trashë gjatë sezonit të dimrit dhe musonit, kështu që është më mirë të vizitoni rajonin gjatë Stina e pranverës

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga shtatori - mars (në thelb gjatë sezonit pas musonit, pasi vëllimi i ujit në ujëvarë zvogëlohet gjatë atij sezoni).
 • Cilat janë orët e hapura - Mbetet gjatë gjithë ditës.
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje, por tarifat varen nga mënyra juaj e preferuar e transportit.

Lexo më shumë:

I rrethuar nga disa prej maleve më të larta të veshura me borë të Himalayan dhe Vargmalit Pir Panjal, ky rajon është shtëpia e disa prej destinacioneve më piktoreske dhe më befasuese në të gjithë Azinë që kanë bërë që ai të kurorëzohet në mënyrë të famshme si Zvicra e Indisë. Mësoni më shumë në Vendet më të mira për t'u vizituar në Jammu dhe Kashmir.

Maja Gorichen (Arunachal Pradesh)

Nëse jeni duke udhëtuar nga Tawang në Bomdila, gjatë rrugës do të takoni pamjen e mrekullueshme panoramike të majës Gorichen. Duke fituar famën e saj si një nga shtigjet më të vështira të ecjes e hapur për vizita turistike në Indinë verilindore, kjo majë ndodhet në një lartësi të ngritur prej 22,500 ft, midis rretheve Tawang dhe West Kameng. Do t'ju kërkohet të ecni për rreth 20 deri në 22 ditë në mënyrë që të arrini majën e majës.

E vendosur në një distancë prej afërsisht 164 km nga qyteti i Tawan, maja Gorichean ndan skajet e saj me Kinën në pjesën veriore të saj. Gjithashtu i njohur gjerësisht si Sa-Nga Phu, sipas banorëve vendas fisi vendas i Monpës, maja është një forcë e shenjtë që u siguron atyre një mburojë nga të gjitha forcat e liga.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga Prilli - Tetor.
 • Cilat janë orët e hapura - Mbetet gjatë gjithë ditës.
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje, por tarifat varen nga mënyra juaj e preferuar e transportit dhe operatori.

Goechala (Sikkim)

E vendosur në një lartësi të ngritur prej 16,207 ft, Goechala është perfekte nëse doni të shikoni nga afër majën e tretë më të lartë në botë, Mali Kanchenjunga. Rrethuar nga një popullsi magjepsëse e florës dhe faunës së trashë dhe të larmishme, mjafton për të ngazëllyer humorin tuaj dhe kështu bie në listën e qindra aventurave nga e gjithë bota. 

Kalimi Goechala është në thelb një grup majash të shumta të mëdha. Nëse doni të rigjallëroni shqisat tuaja, atëherë natyra e gjelbër që mbush pyll rododendron lidhjet e shtigjeve ndërmjet kalimit Goechala dhe Parku Kombëtar Kanchenjunga është alternativa më e mirë për ju! Ambientet e mrekullueshme mistike të Thanshing, liqeni i ngrirë dhe i qetë i Samitit dhe pamjet mahnitëse të majës Pandim janë të mjaftueshme për t'ju magjepsur.

Ju nuk do të dëshironi të humbisni pamjen piktoreske të lindjes së diellit nga maja e Kanchenjunga, nga Dzongri top, kur e gjithë toka ndriçohet me rrezet e diellit që po lind. Urat e varura mbi lumin Prekchu - Mentogang Khola, Tshushay Khola dhe Pha Khola, janë të garantuara që do t'ju bien nofullën!

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga Prilli - Maj (muajt e verës do t'ju ofrojnë një pamje të mrekullueshme të maleve).
 • Cilat janë orët e hapura - Mbetet gjatë gjithë ditës.
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje.

LEXO MË SHUMË:
Turistët e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Delhi dhe Chandigarh janë aeroportet e përcaktuara për e-Visa indiane me afërsi të Himalajeve.

Liqeni Umiam (Meghalaya)

Liqeni Umiam (Meghalaya) -

I vendosur në një distancë prej 5 km nga skajet veriore të qytetit Shillong, Liqeni Umiam është një rezervuar i krijuar nga njeriu. Duke rënë në mesin e një prej vendet më të vizituara në Indinë verilindore, ky vend magjepsës është i hapur gjatë gjithë vitit për t'u vizituar nga turistët. Ajo është e përhapur në një territor të shtrirë 222 km katrore e cila është e gjitha e rrethuar nga zona të trasha dhe të panumërta korijesh halore.

Ky liqen dhe parku përreth ofrojnë lloje të ndryshme aktivitetesh argëtuese, si shëtitja me varkë, për njerëzit e të gjitha moshave për t'u kënaqur. Bukuria e pashoqe e liqenit zmadhohet vetëm nga mjedisi përreth kodrat Khasi që u jep vizitorëve një bollëk peizazhesh të jashtëzakonshme dhe pamje piktoreske, duke e bërë kështu një nga vendet më të njohura për turistët për të vizituar në Shillong.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga tetori - maj (muajt e dimrit do t'ju ofrojnë një pamje të mrekullueshme të maleve me borë).
 • Cilat janë orët e hapura - Nga ora 9:00 - 5:00 për të marrë pjesë në sporte të ndryshme ujore.
 • Sa janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrjeje për të vizituar liqenin, por tarifat e sporteve ujore janë - Kajak, kanoe dhe shëtitje me pedale kushtojnë 20 INR për person; Lundrimi me jaht kushton 100 INR për person; skijimi kushton 200 INR për person; skuterët dhe autobusët e lumit kushtojnë rreth 50 INR për person.

Cherrapunji dhe Mawsynram (Meghalaya)

E vendosur përgjatë skajeve të mprehta si brisk të një vargmal gjigant malor, Cherapunjee ulet si një mbret në kreshtat e Himalajet, duke u ngritur në ishujt e ulët fushor të vendit fqinj, Bangladesh. Dikur i njohur për të qenë vendi më i lagësht në tokë, ky fshat tërheqës merr një sasi të madhe reshjesh gjatë gjithë vitit. Rruga që kalon midis Shillong dhe këtij vendi ofron bukuri e mrekullueshme skenike, veçanërisht në formën e këndvështrimit të bujshëm Dympep. Kjo është një luginë piktoreske që ka formën e një V-je dhe kalon thellë në pllajë. 

I njohur gjerësisht si "Skocia e Lindjes”, Cherapunjee ofron një pamje të një mjedisi të gjelbëruar të harlisur. Veçanërisht dramatike gjatë sezonit të shirave, Ujëvara Nohkalikai mbushet me ujë të pastër kristal. Sigurohuni që të shijoni bukurinë piktoreske dhe të vizitoni gjithashtu tregun e gjallë Sohra, i cili ndodhet në një distancë prej 4.4 km nga atje.   

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga qershori - gusht (sigurohuni që ta vizitoni gjatë sezonit të musonit për të shijuar jetën maksimale).
 • Cilat janë orët e hapura - Nuk ka orë të veçanta vizitash.
 • Cilat janë tarifat e hyrjes - Nuk ka tarifë hyrje për të vizituar liqenin.

Parku Kombëtar Kaziranga (Assam)

Parku Kombëtar Kaziranga (Assam)

I ndodhur pikërisht në zemër të Assam, Parku Kombëtar Kaziranga ju ofron hektarë të pashqetësuar kënetash dhe pyjesh të shtrira që vizitohen rregullisht nga një mori turistësh çdo vit, duke e bërë kështu një nga vendet më të vizituara në Indinë Verilindore nga turistët. Një nga atraksionet kryesore të parkut është rinoceront me një brirë, e cila tani njihet si një nga speciet më të rrezikuara në të gjithë globin.

Përveç rinocerontëve, ju duhet të prisni që të përshëndeteni nga një mori kafshësh të egra, duke përfshirë drerët e moçaleve, elefantët dhe buallet e ujit të egër, ndërsa jeni në safari. Vizitori mund të zgjedhë ose një safari me elefant ose xhip safari për të eksploruar parkun. Vendosur në një distancë prej rreth 193 km nga Guwahati, në Kanchanjuri, Parku Kombëtar Kaziranga, është shpallur të jetë a Trashëgimia botërore e UNESCO-s, duke e bërë kështu një krenari për Asamin dhe shtatë motrat.

 • Kur është koha më e mirë për të vizituar - Nga Nëntori - Prill (parku mbetet i mbyllur gjatë muajve të musonit).
 • Cilat janë orët e hapura - Për safari me elefant dhe xhip - 7:30 deri në 10:00 dhe 1:30 deri në 3:XNUMX ose perëndimi i diellit.
 •  Cilat janë tarifat e hyrjes - Për qytetarët indianë, tarifa e hyrjes është 100 INR. Duhet të paguani 300 INR shtesë për një lundrim në lumë. Safari me elefant kushton rreth 380 deri në 580 INR për person.

FJALA E FUNDIT

Nuk ka fund për bukurinë magjepsëse dhe aktivitetet e gjalla që shtatë motrat e Indisë u ofrojnë vizitorëve të saj. Nga ofrimi i një shikimi te fiset e ndryshme etnike e deri te pjesëmarrja në festivalet emocionuese të feve të ndryshme dhe peizazhet magjepsëse, shtatë motrat janë një domosdoshmëri për çdo aventurier që duhet t'i vizitojë të paktën një herë në jetën e tyre. Çdo shtet është i ndryshëm në mënyrën e vet, por të gjithë i ngjajnë një faktori - duke ju ofruar një pjatë me përvoja të mrekullueshme.

Lexo më shumë:

Viza e biznesit në internet për të vizituar Indinë është një sistem i autorizimit elektronik të udhëtimit që lejon njerëzit nga vendet e pranueshme të vijnë në Indi. Me vizën e biznesit Indian, ose atë që njihet si viza e-Biznesit, mbajtësi mund të vizitojë Indinë për disa arsye që lidhen me biznesin. Mëso më shumë Cila është eViza e Biznesit për të vizituar Indinë?


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.