• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Udhëzues turistik për pallatet dhe kalatë në Rajasthan

Përditësuar më Mar 28, 2023 | Viza Indiane në internet

Të njohura gjerësisht në të gjithë botën për praninë e tyre madhështore dhe arkitekturën mahnitëse, pallatet dhe kalatë në Rajasthan janë një testament i qëndrueshëm për të pasurit e Indisë trashëgimisë dhe kulturës. Ato janë të përhapura në të gjithë vendin dhe secila vjen me grupin e vet të historisë unike dhe madhështisë së mrekullueshme.

Nga e-Visa Indiane

Shumë prej këtyre pallateve, si Pallati Umaid Bhawan, janë kthyer në resorte luksoze për turistët që të përjetojnë jetën mes trashëgimisë së pasur, ndërsa të tjerët janë të hapur për ju për të marrë një paraqitje të shkurtër të epokave të shkuara. Të gjitha këto pallate kanë qenë mjaft të suksesshme për të ruajtur lavdinë e tyre të kaluar dhe arkitekturën e hollë. 

Ndërsa Kalaja Amber e Jaipurit ende rrezaton me hijeshinë e Maharajas Rajasthani, Kalaja Chittorgarh e shtrirë në shumë hektarë ende tërheq vizitorët me tregimet e së kaluarës së saj të madhe. Pra, përgatituni, pasi në këtë artikull ne do të hedhim një vështrim të thellë në pallatet dhe kalatë madhështore të Rajasthan dhe do të marrim një paraqitje të shkurtër të së kaluarës së tij madhështore!

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak argëtim dhe pamje në Indinë veriore dhe ultësirat e Himalajeve. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Pallati i Liqenit (Udaipur)

Pallati i LiqenitPallati i Liqenit (Udaipur)

Dikur njihej si Jag Niwas, Pallati i Liqenit u ndërtua diku midis 1743 dhe 1746 nga Maharana Jagat Singh II. E ndërtuar për të shërbyer si një pallat veror për dinastinë mbretërore Mewar të Rajasthan, shtrihet në një sipërfaqe prej 4 hektarësh në ishullin Jag Niwas, i vendosur në liqenin Pichola, Udaipur. 

Pallati është projektuar për t'u kthyer nga ana lindore, në mënyrë që anëtarët e familjes mbretërore të Rajasthani të jenë në gjendje t'i luten Diellit në të gdhirë. Dyshemetë e pallatit janë të shtruara mjeshtërisht me pllaka mermer bardh e zi me muret që janë të ngulitura me arabeska me ngjyra të gjalla. Pallati ka një histori të pasur për të luajtur një rol të rëndësishëm në kryengritjen e vitit 1847, duke siguruar strehim për shumë familje evropiane që ishin arratisur nga Nimach. 

Në vitin 1971 pallati iu dorëzua Pallateve Taj Hotels and Resorts për lehtësinë e mirëmbajtjes. Aktualisht, ka 83 dhoma në Lake Palace dhe kanë fituar popullaritet si një nga pallatet më romantike në Indi.

Koha më e mirë për të vizituar - janar-prill, tetor-dhjetor.
Orari i hapur - 9:30 deri në 4:30.

LEXO MË SHUMË:
Kuptoni datat e rëndësishme në vizën tuaj elektronike indiane

Pallati Neemrana Fort (Alwar)

Pallati Neemrana Fort Pallati Neemrana Fort (Alwar)

Duke rënë në një nga pallatet më mbretërore në Indi, Pallati Neemrana Fort është i famshëm për faktin se ndodhet në majë të një kodre të lartë, duke ofruar kështu pamje panoramike mahnitëse në qytetin e përhapur të Alwarit. Ky pallat magjepsës tani është kthyer në një hotel i trashëgimisë për të ofruar një dozë qetësie për ata që kërkojnë një largim nga ngutja dhe nxitimi i jetës së qytetit. 

Fillimisht i ndërtuar në 1467 nga Raja Dup Singh, pallati mori emrin e tij nga prijësi vendas Nimola Meo, i cili ishte i njohur gjerësisht për guximin dhe trimërinë e tij. Duke qenë një nga resortet më të vjetra të hoteleve të trashëgimisë në vend, Pallati Neemrana Fort u shndërrua në një të tillë në vitin 1986. Ky pallat duhet vizituar nëse doni të njiheni me kulturën e pasur të qytetit ose shijoni një udhëtim luksoz në Rajasthan.

Koha më e mirë për të vizituar - mesi i nëntorit deri në fillim të marsit.

Orari i hapur - 9:00 deri në 5:00.

LEXO MË SHUMË:
Stacioni i kodrave Mussoorie në rrëzat e Himalajeve dhe të tjerëve

Pallati Udai Vilas (Udaipur)

Pallati Udai Vilas Pallati Udai Vilas (Udaipur)

Nëse Udaipur është vendbanimi mbretëror i shtetit princëror, Pallati Udai Vilas është një nga pallatet më të shquara në qytet. E vendosur në liqenin Pichola, ndërtesa e mrekullueshme e pallatit është e famshme për të stilin e tij tradicional të arkitekturës dhe dizajnet e mrekullueshme artistike. 

Pallati është i zbukuruar bukur, i dekoruar me një sërë shatërvanësh, kopshte me lëngje dhe oborre dramatike, që me siguri do t'ju lënë të plotësuar sytë dhe zemrën tuaj. Pallati u shndërrua së fundmi në një hotel të trashëgimisë nga Grupi i Hoteleve Oberoi.

E vendosur në 27 kilometra nga Aeroporti, Udai Vilas Palace është renditur si hoteli i pestë më i mirë në botë dhe hoteli më i mirë në Azi. Të ftuarit në hotel trajtohen me respekt mbretëror dhe shërbehen ushqime të shijshme nga shefat e kuzhinës që kishin paraardhës që i shërbenin familjes mbretërore. 

Koha më e mirë për të vizituar - nga janari në dhjetor.

Orari i hapur - 12:00 deri në 12:00 dhe 9:00 deri në 9:00 të mëngjesit.

LEXO MË SHUMË:
Viza turistike indiane 5-vjeçare për qytetarët amerikanë

Pallati i Qytetit Pallati i qytetit (Udaipur)

I ndërtuar nga Maharaja Udai Singh në vitin 1559, pallati i qytetit u krijua si kryeqytet për klanin Sisodia Rajpur. Kompleksi i një pallati përfshin pallate të shumta që bien brenda periferisë së tij. I ndodhur në brigjet lindore të liqenit Pichola, ai është ndërtuar në një mënyrë shumë të gjallë dhe të gjallë. Shumë unik në stil, pallati bie në mesin e pallateve më të mëdha të Rajasthan. 

Arkitektura është një ndërthurje e stilit tradicional Rajput të përzier me një prekje të stilit Mughal dhe e vendosur në majë të një kodre, ajo ju ofron një pamje panoramike të qytetit së bashku me strukturat e tij fqinje si Neemach Mata Mandir, Pallati Monsoon, Jag Mandir dhe pallati i liqenit. 

Një fakt i shpejtë në lidhje me ndërtesën është se ajo u përdor si një vend xhirimi për të famshmit Filmi i James Bond-it Octopussy. 

Koha më e mirë për të vizituar - Nëntor deri në Shkurt.

Orari i hapur - 9:00 deri në 4:30.

LEXO MË SHUMË:
Turistët e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Delhi dhe Chandigarh janë aeroportet e përcaktuara për e-Visa indiane me afërsi të Himalajeve.

Hawa Mahal (Jaipur)

Hawa mahal Hawa Mahal (Jaipur)

E ndërtuar në vitin 1798 nga Maharaja Sawai Pratap Singh, Hawa Mahal ishte projektuar që t'i ngjante kurorës së Zotit Krishna. I vendosur në zemër të Jaipur, ky pallat është ndërtuar tërësisht nga gur ranor dhe tulla të kuqe dhe bie ndër pallatet më të njohura në Rajasthan. Edhe pse pallati ka një pamje të jashtme prej pesë katesh, 953 dritaret e vogla ose Jharokhas janë projektuar në një model që i ngjan shumë një huall mjalti kosheresh bletësh.  

Hawa Mahal përkthehet në pallatin e erërave, që është një përshkrim i përsosur i strukturës së ajrosur të pallatit. Duke shfrytëzuar efektin venturi, dizajni i pallatit krijon një efekt ajri të kondicionuar brenda. Struktura e ndërlikuar i shërbente edhe qëllimit të një velloje, e cila i lejonte gratë e familjes mbretërore të vëzhgonin aktivitetet e rregullta që shkonin në rrugë pa u parë vetë, pasi pritej të ndiqnin rregullat strikte të sistemit të mbulimit të fytyrës ose Purdah.

Hawa Mahal fillon si pjesë e Pallatit të Qytetit dhe shtrihet në Dhomat e Haremit ose Zenana. Ne ju rekomandojmë ta vizitoni këtë pallat herët në mëngjes pasi ngjyra e kuqe e pallatit bëhet jashtëzakonisht e gjallë dhe e gjallë në shkëlqimin e ndritshëm të diellit të mëngjesit.

Koha më e mirë për të vizituar - tetor deri në mars.

Orari i hapur - 9:00 deri në 4:30.

LEXO MË SHUMË:
Procesi i aplikimit për vizë në Indi për qytetarët amerikanë

Deogarh Mahal (Afër Udaipur)

Deogarh Mahal Deogarh Mahal (Afër Udaipur)

I ndodhur në 80 milje nga kufijtë e Udaipur, Deogarh Mahal u ndërtua në shekullin e 17-të dhe ka jetuar si një nga pallatet më të bukura në Rajasthan. Një nga faktorët më interesantë në lidhje me Deogarh Mahal është vezulluese Pasqyra dhe murale që janë vendosur në të gjithë pallatin. I rrethuar nga një liqen i bukur, ai është një nga pallatet më romantike në qytet.

I vendosur në majë të kodrave Aravali, Mahal ka një oborr të gjerë që është i mbushur me një sërë ikje të mrekullueshme, xharokha, beteja dhe frëngji. Pallati është në pronësi të familjes mbretërore të Chundawat, e cila ende banon në pallat. 

Pallati është në thelb një fshat i bukur që ndodhet në majë të një kodre, 2100 metra mbi nivelin e detit. I shndërruar në një hotel të trashëgimisë, ai tani ka deri në 50 dhoma të mrekullueshme që janë të pajisura me të gjitha llojet e komoditeteve moderne si p.sh. palestra, xhakuzi dhe pishina. Nëse jeni duke udhëtuar midis Udaipur dhe Jodhpur, pallati Deogarh është vendi i përsosur për t'u vizituar.

Koha më e mirë për të vizituar - tetor deri në fillim të prillit.

Orari i hapur - 24 orë i hapur.

LEXO MË SHUMË:
Diversiteti i gjuhës në Indi

Pallati Jal Mahal (Jaipur)

Pallati Jal Mahal Pallati Jal Mahal (Jaipur)

E ndërtuar me një kombinim të Stilet Rajput dhe Mughal i arkitekturës, pallati Jal Mahal është një kënaqësi absolute për sytë. Ashtu siç nënkupton edhe emri, pallati ndodhet pikërisht në mes të liqenit Man Sagar. Pallati së bashku me liqenin ka kaluar nëpër disa procese restaurimi, me i fundit që u zhvillua në shekullin e 18-të nga Maharaja Jai ​​Singh II i Amberit. 

Ashtu si Hawa Mahal, ndërtesa e pallatit ka një strukturë 5 kate, por katër nga katet e tij zakonisht mbeten nën ujë, sa herë që liqeni është plot. Tarraca ka një kopsht të mrekullueshëm që është i rrethuar nga një strukturë kullash gjysmë tetëkëndëshe, me një kupolë të vendosur në secilin nga katër qoshet. Rreth liqenit janë krijuar edhe pesë ishuj folezues për të tërhequr zogjtë shtegtarë.

Koha më e mirë për të vizituar - nga janari në dhjetor.

Orari i hapur - 24 orë i hapur.

Pallati Fateh Prakash (Chittorgarh)

Pallati Fateh Prakash Pallati Fateh Prakash (Chittorgarh)

I ndodhur brenda kufijve të Kompleksi i Kalasë Chittorgarh, e cila është gjithashtu kalaja më e madhe në Indi, Pallati Fateh Prakash është padyshim një nga pallatet më madhështore në Rajasthan. Krijuar nga Rana Fateh Singh, ky pallat ndodhet pranë pallati i Rana Khumba. I njohur edhe me emrin e Badal Mahal, Pallati Fateh Prakash u ndërtua në 1885-1930.

Pjesa më e madhe e stilimi arkitektonik e Mahalit i ngjan Stili i fazës britanike kombinuar me pak nga Stili Mewar, Me harqe me majë, salla të mëdha dhe hapësira me tavan të lartë. Struktura e madhe e kupolës së Mahalit është e veshur me punim i ndërlikuar me llaç gëlqereje dhe material betoni gëlqeror, duke dhënë një pamje të qetë por madhështore. Ju mund të keni ngjashmëri të formës së ndërtimit të këtij pallati me atë të Salla Durbar në Pallatin e Qytetit të Udaipur.  

Koha më e mirë për të vizituar - shtator-mars.

Orari i hapur - 24 orë i hapur.

Pallati Rambagh (Jaipur)

Pallati Rambagh Pallati Rambagh (Jaipur)

Duke qenë shtëpia e Maharaja e Xhaipurit, ky Mahal vjen me një veçanërisht pjesë interesante e historisë. Fillimisht e ndërtuar në 1835, ndërtesa e parë e Mahalit u krijua si një shtëpi kopshti, E cila Maharaja Sawai Madho Singh më vonë u shndërrua në a shtëpizë gjuetie meqenëse ndodhej në mes të një rajoni të dendur pyjor.

Edhe më vonë në shekullin e 20-të kjo shtëpizë gjuetie u zgjerua dhe u kthye në një pallat. Me pavarësia e Indisë, ky pallat u pushtua nga Qeveria e Indisë, dhe në vitet 1950, familja mbretërore mendonte se akuzat për mirëmbajtjen e këtij pallati ishin shumë të kushtueshme. 

Kështu, në vitin 1957 vendosën ta kthenin pallatin në një hotel i trashëgimisë.

Konsiderohet të bjerë në mesin e hotelet më luksoze në mbarë globin, ky hotel bie nën Grupi i Hoteleve Taj. Për shkak të saj arkitekturë madhështore, dizajn i ndërlikuar dhe strukturë e mrekullueshme, ky pallat bën pjesë në kategorinë e destinacionet e preferuara turistike. 

Koha më e mirë për të vizituar - nga janari në dhjetor.

Orari i hapur - 24 orë i hapur.

Pallati Jag Mandir (Udaipur)

Pallati Jag Mandir Pallati Jag Mandir (Udaipur)

I krijuar në shekullin e 17-të, Pallati Jagmandir tani është një pallati mbretëror i cilësisë së mirë që krenohet duke u shërbyer mysafirëve të saj të shekullit të 21-të. Tashmë pallati është i akomoduar me të gjitha llojet e pajisje moderne si Spa, bare, restorante të klasit botëror dhe kafene gjatë gjithë ditës, duke u ofruar kështu të ftuarve një përvojë mbretërore që është vendosur në mjediset moderne. 

Meqenëse pallati ndodhet në mes të një liqeni, të ftuarit duhet të transportohen me traget për të arritur në Pallati i ishullit Jagmandir. Eleganca joshëse e pallatit i ka dhënë emrin Swarg ki Vatika, ose çfarë mund të përkthehet Kopshti i Qiellit.  

Koha më e mirë për të vizituar - Prill deri në Dhjetor.

Orari i hapur - 24 orë i hapur.

Të njohura në të gjithë globin për ta madhështia arkitekturore shekullore, ndërtesa të detajuara dhe struktura të bukura dhe të ndërlikuara, la pallatet e Rajasthan janë dëshmi e mineralit të pasur të trashëgimisë dhe kulturës që ka vendi. Nuk ka pothuajse asnjë mënyrë më të mirë për të marrë një pushim nga ngutja e jetës së qytetit sesa të zhytesh veten në të madhështia paqësore e fortesave dhe pallateve madhështore të Rajsthanit. 

Pra, është koha që të zhytni shpirtin tuaj në të bukuria mbretërore e Rajasthan! Paketoni shpejt valixhet dhe mos e mbani kamerën pas! Ju do të gjeni disa nga pikat më të denjë për pamjen e jetës suaj brenda ambienteve të bukura të trashëgimisë së pasur Marwari!


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.