• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Udhëzues udhëtimi për në Nagaland, Indi

Përditësuar më Jan 25, 2024 | Viza Indiane në internet

Kultura, sharmi natyror dhe rajonet e paprekura të Nagaland të vendosura në anën verilindore të vendit do ta bëjnë këtë vend t'ju duket si një nga shtetet më mikpritëse në vend.

Në anën e largët lindore të Indisë ka shumë vende të pasura natyrore dhe kulturore të fshehura nga sytë e udhëtarëve të zakonshëm. 

Shpesh lista e vendeve të njohura në Indi humbet disa nga vendet e ruajtura në mënyrë perfekte në vend, ku kaq pak udhëtarë që prej shumë shekujsh kanë arritur të vizitojnë në të kaluarën.

Eksploroni disa fakte të mrekullueshme rreth kësaj mrekullie të mbuluar në lindjen e largët të Indisë.

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak argëtim dhe pamje në Indinë veriore dhe ultësirat e Himalajeve. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Vendi i Festivaleve

I njohur gjerësisht si 'Toka e Festivaleve', ka ngjarje të shumta kulturore që festohen në këtë shtet indian gjatë gjithë vitit. 

Me fise të shumta secila me një kulturë të vetin, në vizitën tuaj në Nagaland ju jeni të sigurt dëshmoni disa nga festimet më të gjalla të festivalit qoftë në çdo kohë të vitit. 

Të vizitosh disa nga festivalet më të njohura në Nagaland është një mënyrë e përsosur për t'u njohur me mënyrat tradicionale të jetesës së shtetit

Festivali Mim Kut

Një festival pas korrjes që festohet në shumë pjesë të Indisë Verilindore, ky festival zhvillohet në muajt gusht deri në shtator, zakonisht pas korrjes së misrit. Festivali Mim Kut festohet kryesisht në shtetin e Mizoram dhe pjesë të Nagaland. 

LEXO MË SHUMË:
Viza e Biznesit në Indi

Festivali i brirëve

I njohur si 'Festivali i Festivaleve', Festivali Hornbill tërheq mijëra turistë në Nagaland çdo vit në muajin dhjetor. 

I mbajtur në fshatin Naga Heritage, në një distancë të afërt nga Kohima, kryeqyteti i shtetit, këtu mund të dëshmoni diversitetin e madh kulturor brenda Nagaland duke pasur parasysh fiset dhe traditat e shumta të tij.

Festivali Ngada

Një festë vendase që i përket shtetit të Assam dhe Nagaland, kjo festë jashtëzakonisht popullore e Nagaland i përket fisit Rengma të shtetit. Festivali i pas korrjes zhvillohet në fund të çdo viti duke përfshirë një mbledhje dhe festë të madhe tradicionale.

LEXO MË SHUMË:
Vendet kryesore për t'u vizituar në Pondicherry

Festivali Bushu

Një nga festat kryesore të fisit Dimasa Kachari, kjo festë zhvillohet si një falënderim për hyjninë fisnore. 

Gjithashtu një festival pas korrjes, në vizitën tuaj në Nagaland mund të dëshmoni këtë festival në muajin janar. Festimi zhvillohet nëpër fshatra të ndryshëm të shtetit dhe megjithëse nuk ka kohë të caktuar për festat, zakonisht organizohet në një natë me hënë të plotë.

Festivali Sekrenyi

Një festë dhjetëditore e fiseve Angami, kjo festë feston pastrimin dhe shenjtërimin para se të shkoni në luftë. 

I njohur lokalisht si Phousanyi, ngjarja shënon një nga praktikat kryesore kulturore të Chakhesang Nagas të Nagaland. Kjo festë vjetore mund të përjetohet midis fiseve Angami të Nagaland në muajin shkurt.

LEXO MË SHUMË:
Udhëzues udhëtimi për në Udaipur Indi

Fiset dhe Traditat

Njerëzit Angami

Të vendosur kryesisht në Kohima, Nagaland, Angamit janë vendas në këtë shtet indian. Me më shumë se njëzet fise të gjetura në rajon, fisi Angami është një nga grupet kryesore etnike brenda Nagaland. 

Të njohur për aftësitë e tyre të rafinuara të bërjes së koshave dhe artizanatit të shumtë, të dëshmosh kulturën e kësaj pjese të pasur etnikisht të Indisë është diçka që duhet të përjetosh në një vizitë në Nagaland.

Veshje tradicionale e Nagaland

Një nga përbërësit kryesorë të kostumit tradicional Naga që gjendet në çdo fis është një shall tradicional i gjallë, unik në ngjyrë për çdo fis dhe rolin e personit të lidhur. 

Veshjet për gratë në Nagaland tradicionale përfshijnë funde të gjalla me gjatësi të kyçit të këmbës me vija të cilat ndryshojnë në ngjyra në varësi të zakoneve të fisit. 

Përveç kësaj, bizhuteritë tradicionale të shtetit përfshijnë materiale të shumta, duke përfshirë guaska, tufa, fildish, rruaza, të gjitha të çiftuara së bashku për të formuar një art tradicional fisnor.

LEXO MË SHUMË:
Udhëzues turistik për pallatet dhe kalatë në Rajasthan

Ushqimi etnik dhe kuzhinat e Nagaland

Ushqimi dhe Kuzhinat Ethnke Ushqimi dhe Kuzhinat Ethnke

Gjuaj bambu

Një nga përbërësit kryesorë të përdorur në kuzhinën Naga, fidani i tharë i bambusë konsumohet kryesisht si perime në Nagaland. 

Bambu mund të gjendet në shumë varietete në pjesë të Indisë Verilindore dhe konsumohet si dhe përdoret në shumë procese gatimi në shumë shtete të Indisë Verilindore, duke përfshirë Nagaland. Fidanet Mesu ose të fermentuara të bambusë janë një bazë e përdorur në kerri të ndryshëm të përgatitur duke përdorur metoda tradicionale.

Anishi

Një delikatesë e bërë nga gjethe të fermentuara, të thara në diell dhe të shërbyer si gjethe jeshile, kjo kuzhinë Naga është një përfaqësim i thjeshtë por autentik i kulturës së shtetit. 

E përgatitur kryesisht nga gjethet e gjinisë Colocasia, kjo pjatë është kryesisht e popullarizuar në mesin e fisit Ao të shtetit, ku procesi i përgatitjes së tij fillon me vjeljen e gjetheve jeshile.

Oriz

Duke qenë ushqimi kryesor i shtetit dhe që gjendet në shumë varietete brenda Nagaland, orizi është pa dyshim një nga përbërësit yll të një Naga thali të pasur me ngjyrë dhe shije. Duke plotësuar një numër kari dhe erëzash në pjatë, orizi shoqërohet me të gjitha kuzhinat kryesore në këtë rajon dhe pothuajse të gjitha pjesët e tjera të Indisë Verilindore.

Rosep Aon

Një pjatë tradicionale që i përket fisit Ao Naga të Nagaland, kjo kuzhinë është më shumë si një perime të përziera në stilin Naga. Ky stil lokal i perimeve të ziera është një nga pjatat më të thjeshta që gjenden në këtë shtet indian, një delikatesë e cila dallohet qartë mes shijeve të shumta komplekse që gjenden në kuzhinën Naga.

LEXO MË SHUMË:
Stacionet e kodrës që duhet të shihni në Uttarakhand

Vende për të eksploruar në Nagaland

Vende për të eksploruar Vende për të eksploruar

Fshati i trashëgimisë Naga

I njohur gjithashtu si fshati i Trashëgimisë Kisama, ky vend piktoresk ndodhet afër kryeqytetit të shtetit Kohima. Këtu ju do të vërtetë ndjeni një përvojë në kohë me pamjet e mënyrave dhe jetës tradicionale fisnore të rajonit. 

Një vend i ruajtur trashëgimie, fshati është projektuar posaçërisht për të portretizuar në mënyrë ideale kulturën e vërtetë Naga, pjesa më e madhe e së cilës është zbehur gradualisht mes përzierjes kulturore dhe fetare të vëzhguar në shtet prej shumë shekujsh. 

Këtu mund të përjetoni kulturën e shumë fiseve të Nagaland dhe nëse planifikoni të vizitoni zonën gjatë Festivalit popullor Hornbill, me siguri do të zhyteni në frymën e gjallë të vendit.

Rrënojat e Kaçarit

Të vendosura në qytetin më të madh të Nagaland, Dimapur, këto rrënoja të lashta të shekullit të 10-të nga qytetërimi Kachari janë një tërheqje që duhet parë në shtet. 

Një seri shtyllash në formë kërpudhash, e cila dikur ishte një zonë e lulëzuar nën mbretëritë Dimasa Kachari, tregon përrallat e së kaluarës së lavdishme të këtij shteti të mbetur tani në rrënoja.

Parku Kombëtar Ntangki

Ky park kombëtar në distriktin Peren të Nagaland është i famshëm për buallet e egra dhe gjibonin me grep që gjenden vetëm në këtë shtet indian.  

Për çdo udhëtar që viziton këtë shtet të largët në verilindje të Indisë, një vizitë në këtë park të vetëm kombëtar të krijuar të Nagaland është një domosdoshmëri, ku kafshët e egra të rralla dhe pyjet e largëta thjesht do t'ju mahnitnin.

Fshati Khonoma

I njohur gjerësisht si fshati i parë i gjelbër i Indisë, ky vend është shtëpia e Ruajtjes së Natyrës Khonoma dhe Sanctuary Tragopan. 

I njohur për mbulesën e tij të gjelbër dhe kafshë të egra të pasur, ky fshat i gjelbër ndodhet në kufirin Indi-Myanmar. Ju duhet të vizitoni këtë vend për të parë mënyrën lokale të jetesës dhe praktikat tradicionale bujqësore që gjenden në këtë anë të vendit.

LEXO MË SHUMË:
Opsionet e Zgjatjes së Vizës Indiane


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.