• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Vendet më të mira për t'u vizituar në Jammu dhe Kashmir

Përditësuar më Feb 13, 2024 | Viza Indiane në internet

Në skajin më verior të Indisë shtrihen qytetet e qeta të Jammu, Kashmir dhe Ladakh.

I rrethuar nga disa prej maleve më të larta të veshura me borë të Himalayan dhe Vargmalit Pir Panjal, ky rajon është shtëpia e disa prej destinacioneve më piktoreske dhe më befasuese në të gjithë Azinë që kanë bërë që ai të kurorëzohet në mënyrë të famshme Zvicra e Indisë. Nga liqenet piktoreske deri te peizazhet mahnitëse, Lugina e Kashmirit mund të ngatërrohet pa mundim me parajsën në tokë.

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë disa rekreacion dhe ndonjë gjë në Indi. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Visa Indian Online në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Srinagar, Kashmir

Kryeqyteti veror i Kashmirit, qyteti Srinagar ka një të kaluar shumë të larmishme kulturore. E njohur si Toka e Liqeneve dhe Kopshteve, Srinagar u krijua nga Perandoria Mughal në 14th Century. Në zemër të qytetit ndodhet Liqeni Dal, i cili gjithashtu njihet si liqeni Xhevahir në kurorën e Kashmirit për peizazhet e saj të lë pa frymë dhe ujërat magjepsëse që përfshihen nga ultësirat me dëborë. 

Në majë të liqenit Dal qëndrojnë varkat e shtëpive, të cilat gjithashtu funksionojnë si hotele në miniaturë për turistët që të notojnë dhe të qëndrojnë atje. Shtëpitë lundruese janë bërë me teknologji moderne për të garantuar komoditetin dhe sigurinë e pasagjerëve të tyre dhe ofrojnë mënyrën më të mirë për të kaluar disa ditë në prehrin e natyrës. Liqeni Dal është gjithashtu i njohur për të kopshte lundruese që rritin fruta, lule dhe perime dhe mund të eksplorohen në krye Shikaras, varkat tradicionale të përdorura nga burrat dhe gratë e Kashmirit për shekuj me radhë për të lundruar mbi liqen. 

Ndërsa vizitoni Srinagar, mund të dëshironi të kaloni disa orë për të vizituar Kopshtin Shalimar Bagh Mughal që ndodhet pothuajse 14 kilometra nga Liqeni Dal. Kopshti i famshëm u porosit nga perandori i madh Mughal Jahangir për mbretëreshën e tij në 1616 dhe është një vend i përsosur për të vëzhguar zogjtë dhe për të pasur piknik të qetë pranë kanalit që vepron si qendra e kopshtit.

Sanasar, Jammu

E vendosur në rrethin Jammu, Sanasar është një perlë e fshehur e luginës. I vendosur mes livadheve të ultësirës së Himalajeve, stacioni i kodrës u emërua pas dy liqeneve, Sana dhe Sar dhe është një strehë për entuziastët e aventurave. 

Ajo ofron paragliding mbi livadhet dhe liqenet halore dhe me lule të rajonit, duke u ulur mbi malet Himalayan dhe shtigje ecjeje që ofrojnë pamje mahnitëse të të gjithë luginës. Megjithatë, elementi më i mirë i Sanasarit mbetet qetësia dhe qetësia e tij për të mos përmbytur nga turistët.

Gulmarg, Kashmir

Gulmarg, Kashmir Stacioni i kodrës Gulmarg ose siç njihet më gjerësisht livadhin e luleve bashkon peizazhin befasues me aventurat drithëruese. Një nga gjërat më të njohura për të bërë në Kashmir është të ngasësh Gondola Gulmarg e cila në i dyti më i gjatë si dhe teleferiku i dytë më i lartë në të gjithë botën. 

Teleferiku që kalon nëpër vargmalet e mrekullueshme të Himalajeve, fillon në resortin e skive Gulmarg, i cili është një destinacion shumë i popullarizuar për skijimin e vendit. Gjithashtu i fshehur mes vargmaleve malore të Gulmarg është Liqeni Alpather, një nga liqenet me lartësi më të madhe të Indisë ndodhet 14,402 ft mbi nivelin e detit. Liqeni është i arritshëm vetëm me një udhëtim 12 km përmes livadheve të veshura me halorë dhe shtigjeve me dëborë nëse e vizitoni liqenin në muajt ndërmjet nëntorit dhe qershorit, gjatë të cilit liqeni mbetet i ngrirë.

LEXO MË SHUMË:
Stacioni i kodrave Mussoorie në rrëzat e Himalajeve dhe të tjerëve

Pahalgam, Kashmir

I vendosur jo shumë larg nga kontinenti i Kashmirit është stacioni i famshëm kodrinor i Pahalgam, i cili është shtëpia e një numri të madh liqene akullnajore, një lumë madhështor dhe peizazhe të qeta. Një nga destinacionet më të famshme brenda Pahalgam është Sanctuary i kafshëve të egra Overa Aru e vendosur në brigjet e sipërme të lumit Lidder lundrues. Brenda kësaj biosfere të mbrojtur jetojnë disa nga speciet më të rralla dhe shumë të rrezikuara të Indisë si dreri i Kashmirit, leopardi i borës, ariu i murrmë, zogu monal Himalayan dhe dreri i myshkut. Bëni një turne në strehën e kafshëve të egra për të dalluar shumë nga këto specie të rralla në habitatin e tyre natyror. 

Pasi të keni vizituar këto krijesa madhështore, mund të vizitoni dy liqenet e bukur të Himalajeve jo shumë larg nga streha e kafshëve të egra. Së pari, liqeni i Sheshnagut, i cili ndodhet në një lartësi prej 11,770 ft mbi nivelin e detit në sfondin më frymëmarrës të maleve të mbuluara me dëborë. Më pak se 15 km nga Liqeni Sheshnag është një tjetër liqen alpin me lartësi të madhe i quajtur Liqeni Tulian në një lartësi prej 12,000 këmbësh. 

E fundit por jo më pak argëtuese është Parku argëtues Lidder i vendosur në brigjet e sipërme të lumit Lidder, përveç peizazhit të mrekullueshëm që shoqëron vendndodhjen, parku argëtues ofron një bollëk atraksionesh duke filluar nga një hekurudhë në miniaturë deri te makinat parakolp. një mori xhirosh karnavalesh si për fëmijë ashtu edhe për të rritur. Çdo moment i kaluar në Pahalgam do të jetë i çmuar nga ju dhe të dashurit tuaj përgjithmonë.

LEXO MË SHUMË:
Turistët e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Delhi dhe Chandigarh janë aeroportet e përcaktuara për e-Visa indiane me afërsi të Himalajeve.

Sonamarg, Kashmir

Sonamarg, Kashmir

Një parajsë për të gjithë dashamirët e natyrës, qyteti i Sonamarg është një nga vendet më të qeta dhe më të mrekullueshme brenda Kashmirit. E vendosur jo 80 km nga Srinagar, në mesjetë Sonamarg veproi si portë për në rrugën e famshme botërore të mëndafshit që lidh Kashmirin me Kinën. Tani stacioni i kodrës është shtëpia e shumë liqeneve alpine dhe lumit të mrekullueshëm Sindh që rrjedh nëpër livadhet dhe luginat e tij. 

Për djaloshin e aventurës brenda të gjithëve ne, Sonamarg ofron rafting me ujë të bardhë, duke filluar nga baticat e trazuara për eksperiencën e mahijeve deri te baticat e buta por emocionuese për turistët fillestarë. Për më tepër, ju mund të dëshmoni një akullnajë në të gjithë lavdinë e saj duke ecur në akullnajën Thahiwas, e cila është një vend i famshëm për udhëtime me sajë dhe ski. 

Një xhevahir i vërtetë i Kashmirit, akullnaja është e rrethuar nga disa ujëvara dhe liqene të ngrirë që lindin për shkak të akullit që shkrin nga akullnaja. Është lehtësisht i arritshëm me një udhëtim 3 km nga kontinenti Sonamarg ose më i këndshëm nga një kalë i vogël që ju lëshon pikërisht në majë. Koha më e mirë për të vizituar Sonamarg do të ishte gjatë dimrit kur i gjithë qyteti është i mbuluar me borë.

Pyetjet e shpeshta për të udhëtuar në Jammu dhe Kashmir

A është e sigurt të udhëtosh në Jammu dhe Kashmir?

Shqetësimet për sigurinë janë ngritur në të kaluarën për shkak të situatës gjeopolitike të rajonit. Është thelbësore të qëndroni të informuar për statusin aktual të sigurisë përpara se të planifikoni udhëtimin tuaj. Kontrolloni me burime të besueshme, të tilla si këshillat e qeverisë për udhëtimet, për të marrë informacionin më të fundit mbi sigurinë e rajonit.

Cila është koha më e mirë për të vizituar Jammu dhe Kashmir?

Jammu dhe Kashmir përjetojnë stinë të ndryshme dhe koha më e mirë për të vizituar varet nga preferencat tuaja. Muajt ​​e verës (maj deri në shtator) ofrojnë mot të këndshëm, duke e bërë atë një kohë ideale për shëtitje dhe aktivitete në natyrë. Dimri (tetor-mars) tërheq turistë për reshje bore dhe sporte dimërore, por mund të jetë jashtëzakonisht i ftohtë.

Çfarë lejesh kërkohen për zona të caktuara në Jammu dhe Kashmir?

Disa rajone në Jammu dhe Kashmir, veçanërisht ato pranë kufijve ndërkombëtarë, mund të kërkojnë leje speciale për arsye sigurie. Përpara se të planifikoni itinerarin tuaj, kontrolloni nëse nevojitet ndonjë leje për zonat specifike që keni ndërmend të vizitoni. Këto leje zakonisht merren nga autoritetet lokale ose në internet, dhe është thelbësore t'i merrni ato paraprakisht për të shmangur çdo shqetësim gjatë udhëtimit tuaj.

Çfarë duhet të paketoj për një udhëtim në Jammu dhe Kashmir?

Bazat e paketimit varen nga sezoni dhe rajonet që planifikoni të vizitoni. Nëse jeni duke udhëtuar gjatë dimrit, paketoni rroba të ngrohta, duke përfshirë xhaketa të rënda, doreza dhe çizme dëbore. Vera mund të jetë e moderuar, por këshillohet që të sillni shtresa për temperatura të ndryshme. Mos harroni gjërat thelbësore si kremrat e diellit, syzet e diellit dhe çantën e ndihmës së parë.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.