• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Vendet kryesore për t'u vizituar në Pondicherry

Përditësuar më Apr 16, 2023 | Viza Indiane në internet

Puducherry, i referuar më shpesh si Pondicherry, është një nga shtatë Territoret e Bashkimit të Indisë. Është një koloni e vjetër franceze e vendosur në pjesën juglindore të Gadishullit Indian, ku bota franceze takohet me jetën detare.

JE T'AIME, PONDICHERRY! Mirë se vini në Qyteti i verdhë. Një qytet që mburret me trashëgiminë, bulevardet plot zhurmë, plazhet e pastra kristal, ushqimin e shijshëm dhe kujtimet e lezetshme. Arkitektura e qytetit pasqyron të kaluarën koloniale franceze, por ndërthur ndjeshmëritë tradicionale indiane. Mjafton një shëtitje nëpër rrugë për të pasur një lidhje dashurie me Pondicherry-n, sepse është e pamundur të shpëtosh nga sharmi i tij si përrallor. 

Ndërtesat magjepsëse me ngjyrë të verdhë mustardë të shekullit të 18-të me mure të mbushura me bougainville të lulëzuar në Qytetin e Bardhë ofrojnë një pamje të lezetshme gjatë një shëtitjeje të lirë. 

Pondicherry është i bekuar me një vijë bregdetare piktoreske dhe shpirti i tij banon në det. Në vizitën tuaj këtu, do të tërhiqeni nga plazhet spektakolare. Nëse dëshironi të kënaqeni me aventura, sportet drithëruese ujore janë mjaft të njohura në plazhe. Gjithashtu, për të mos harruar furrat dhe kafenetë autentike franceze si p.sh Café dés Arts, Le Rendezvous, etj që do t'ju ndihmojnë të ngopni shijet tuaja. 

Një vizitë në Pondicherry në muajt tetor deri në mars do të ishte ideale pasi moti është mjaft i ftohtë që ju të shkoni në ndonjë gjë dhe të kënaqeni me aktivitete në natyrë. Nëse tashmë keni filluar të imagjinoni veten duke lexuar një libër në një nga kafenetë e çuditshme në Qytetin e Bardhë ose duke ecur përgjatë shëtitores duke eksploruar bulevardet dhe rrugët e Pondicherry që ju çojnë në plazhet më të mrekullueshme, ne ju kemi mbuluar. Këtu është një listë gjithëpërfshirëse e vendeve klasike ku mund të eksploroni arkitekturën koloniale dhe plazhet jashtëzakonisht të mrekullueshme në Pondicherry.

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak argëtim dhe pamje në Indinë veriore dhe ultësirat e Himalajeve. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Qyteti i verdhë Qyteti i verdhë

Plazhi i xhenetit

Plazhi i ParajsësPlazhi i xhenetit

Plazhi i xhenetit, i vendosur në Chunnambar përgjatë rrugës Cuddalore, është një nga plazhet më të pastra në Pondicherry. Rëra e artë dhe uji i pastër e bëjnë këtë plazh të izoluar një vend spektakolar për t'u vizituar në Pondicherry. I ndodhur rreth 8 km nga stacioni i autobusëve Pondicherry, ju duhet të merrni një traget nga shtëpia e varkave në Chunnambar nëpër ujërat e pasme, e cila mund të zgjasë rreth 20-30 minuta. 

Udhëtimi është i bukur pasi ujërat e pasme gjatë rrugës janë të gjelbra dhe kanë pyje të dendur rizoforë, veçanërisht pas musonit. Udhëtimi mund të tërheqë shqisat e fotografëve ose entuziastëve të fotografisë për shkak të pamjes piktoreske së bashku me zogjtë dhe nganjëherë delfinët që dallohen gjatë udhëtimit. Udhëtimi me traget përfundon me pamjen e një plazhi të pacenuar që është zbukuruar rëra e artë, ujërat e saj blu dhe ambienti i qetë. Ka disa kasolle pranë hyrjes së plazhit dhe gjithashtu mund të kënaqeni me shijet e thjeshta në bar që shërben pije joalkoolike dhe ushqime të lehta, etj. Mund të shijoni kohën tuaj duke u bërë banja dielli ose duke pushuar nën flladin e freskët të palmave mbretërore që rreshtojnë plazhin ndërsa pini ujë të freskët kokosi.

Plazhi Paradise është një vend i mrekullueshëm për të marrë një pamje të mrekullueshme të lindjes së diellit në bregun lindor. Plazhi vizitohet nga vendasit dhe turistët gjatë fundjavave, gjë që shkakton mbipopullim dhe duke qenë se baticat janë të forta ndonjëherë, nuk këshillohet të futeni më thellë në det këtu. Edhe pse noti është i kufizuar, një sërë pajisjesh për sportet ujore, volejboll, rrjeta dhe shufra peshkimi janë në dispozicion për argëtimin e vizitorëve. Një pjesë emocionuese e vizitës në Paradise Beach është mundësia për të kaluar natën në një shtëpi me pemë. A ka trajtim më të mirë për një adhurues të natyrës?

LEXO MË SHUMË:
Pazaret e Indisë

Auroville

Auroville Auroville

Auroville është një nga atraksionet kryesore turistike në Pondicherry dhe është i famshëm, veçanërisht në mesin e atyre që kërkojnë ngushëllim. Vendi, i themeluar nga Mirra Alfassa, Nënë Shoqëria Aurobindo, ndodhet rreth 15 km larg qytetit, në Tamil Nadu. Ky vend mund të konsiderohet si një mishërim i qetësisë dhe ofron një ikje të përsosur nga realiteti dhe e transferon njeriun në mbretërinë e paqes. 

Referuar si Qyteti i Agimit, Auroville është një qytet futurist që synon të bashkojë njerëz nga të gjitha aspektet e jetës dhe nga të gjitha anët e botës, pavarësisht nga kasta, ngjyra, besimi dhe feja e tyre. Do të thotë a qytet universal ku njerëzit nga çdo vend, duke ndjekur kultura dhe tradita të ndryshme, mund të jetojnë në harmoni me njëri-tjetrin pa hapësirë ​​për diskriminim. Gjatë inaugurimit të këtij vendbanimi, dheu nga 124 vende, përfshirë indianët nga 23 shtete të ndryshme, u soll dhe u depozitua brenda një urne në formë zambak uji në mënyrë që të simbolizonte bashkimin universal.

Në mes të Auroville është një strukturë e madhe e ngjashme me globin e artë e quajtur Matrimandir e cila është Tempulli i Nënës Hyjnore. Matrimandir është një qendër e shkëlqyer meditimi që vizitorët të ulen dhe të përqendrojnë vëmendjen e tyre drejt vetvetes së tyre të brendshme. Drita e ditës hyn në këtë hapësirë ​​nga çatia dhe drejtohet drejt një globi të madh kristali që ndriçon duke siguruar një fokus për mjekimin. 

La Aurovilleans banoni së bashku duke ndjekur parimet e Nënës, si paqja, uniteti njerëzor, jetesa e qëndrueshme dhe ndërgjegjja hyjnore. Auroville ka qenë i suksesshëm në promovimin e mesazhit të Mirra Alfassa-s dhe krijimin e një ambienti harmonik. Mund të ulesh në një kafene dhe të bisedosh me disa nga banorët për përvojën e tyre të jetesës në fshatin eksperimental.

LEXO MË SHUMË:
Stacioni i kodrave Mussoorie në rrëzat e Himalajeve dhe të tjerëve

Plazhi i Qetësisë

Kottakuppam Kottakuppam

Plazhi i Serenity është një hit masiv në mesin e udhëtarëve pasi është i pastër dhe i qetë, ashtu si sugjeron emri i tij. Plazhi ndodhet në periferi të Pondicherry në Kottakuppam, në një distancë prej 10 km nga Stacioni i Autobusëve Pondicherry, dhe është afër rrugës së Bregut Lindor. Duke qenë se plazhi është i izoluar nga qyteti, këtu mbizotëron një atmosferë harmonie dhe qetësie absolute. Plazhi pret vizitorët me një pamje panoramike të rërës së tij të artë dhe ujërave blu. 

Kostoja e qetë e detit e bën atë një destinacion të përsosur për shëtitje romantike, banja dielli dhe not, ose thjesht për t'u çlodhur dhe për t'u zhytur në tingujt meditues të valëve të valëzuara që përplasen. Plazhi ofron një largim të përsosur nga jeta e zakonshme e qytetit, pasi ujërat me gaz të gjirit piktoresk të Bengalit, rërat e diellit dhe qetësia e pashoqe që përjetoni këtu do të rrëmbejnë shpirtin tuaj. 

Nëse ndiheni aventurierë, plazhi ofron aktivitete të ndryshme sportive aventureske si surfing, kanoe dhe kajak. Plazhi është i popullarizuar në mesin e sërfistëve dhe disa shkolla për surfim ndodhen gjithashtu pranë plazhit pasi dallgët e mëdha të plazhit ofrojnë mundësi të mira për surfing. Plazhi është mjaft i popullarizuar në mesin e peshkatarëve. Qendrat e jogës janë gjithashtu të vendosura pranë plazhit për vizitorët e interesuar për të mësuar artin e jogës. Të Pazari i Serenity Beach, I njohur gjithashtu si Tregu i artizanatit, ekspozon produkte nga butiqet lokale si veshje, artikuj lëkure, punime artizanale dhe është e hapur vetëm gjatë fundjavave nga ora 10:5 deri në orën XNUMX:XNUMX. Kjo bukuri e shkëlqyeshme e natyrës është vendi ideal për ju që të përtoni nën hije në shoqërinë e njerëzve tuaj të dashur.

LEXO MË SHUMË:
Restaurimi i Indisë e-Visa

Aurobindo Ashram

Kjo e njohur komuniteti shpirtëror ose ashram është një nga pikat turistike më të qeta në Pondicherry. Ashram i vendosur në qytetin e bardhë të Pondicherry në një distancë prej 2.5 km nga Stacioni i Autobusëve Pondicherry u themelua nga Sri Aurobindo Ghosh në 1926. Sri Aurobindo hodhi themelet e ashramit më 24 nëntor 1926 pas tërheqjes së tij nga politika në prani të dishepujve të tij. Qëllimi kryesor i ashramit ishte të ndihmonte njerëzit në arritjen e 'Moksha' dhe paqen e brendshme. Ashram ende vizitohet nga turistët në kërkim të paqe, qetësi dhe njohuri shpirtërore. Ashram ekziston vetëm në Pondicherry dhe nuk ka degë të tjera. Pas vdekjes së Sri Aurobindo në vitin 1950, Ashrami u kujdes nga Mirra Alfassa i cili ishte një nga ndjekësit e Aurobindos dhe konsiderohej si 'Nënë' të Ashramit. 

Ashram përfshin disa ndërtesa dhe mbi 1000 anëtarë së bashku me mbi 500 studentë dhe besimtarë. Gjatë festave, Ashram-i ngjallet ndërsa mijëra turistë dhe ndjekës vizitojnë vendin. Sidoqoftë, anëtarët sigurohen që të ruajnë atmosferën e disiplinës dhe paqes brenda ashramit. Ashrami përfshin gjithashtu bibliotekën, shtypshkronjën, galerinë e artit, së bashku me hapësira të tjera. Për të siguruar mirëqenien e përgjithshme të anëtarëve dhe vizitorëve, shumë aktivitete fizike si sportet, asanas, noti, trajnimi i forcës, etj praktikohen gjithashtu në ashram. Katër shtëpi në këtë qendër shpirtërore ishin gjithashtu të banuara nga 'Nënë' dhe Sri Aurobindo për periudha të ndryshme kohore. 'Samadhii Sri Aurobindo dhe Nënës ndodhet në oborrin në qendër të ashramit nën pemë frangipani dhe njerëz nga e gjithë vendi vizitojnë vendin për të ofruar respekt duke vendosur lule mbi të. Nëse jeni të prirur drejt spiritualitetit dhe meditimit, Aurobindo Ashram është vendi ideal për ju që të reflektoni mbi veten tuaj të brendshme në mënyrë që të përjetoni dhe të arrini ndriçimin shpirtëror.

LEXO MË SHUMË:
Turistët e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Delhi dhe Chandigarh janë aeroportet e përcaktuara për e-Visa indiane me afërsi të Himalajeve.

Plazhi i Shëtitores

Plazhi i shëtitores Plazhi i Shëtitores

Plazhi i shëtitores, i njohur edhe si Plazhi i Shkëmbit, është një nga vendet më të bukura dhe fotogjenike për t'u vizituar në Pondicherry për shkak të rërës së saj të artë. I vendosur në një distancë prej 3.5 km nga Stacioni i Autobusëve Pondicherry, Promenade Beach është një nga të preferuarat e turmës. Plazhi përmendet me disa emra si Plazhi i Shkëmbit për shkak të pranisë së shkëmbinjve përgjatë plazhit dhe Plazhi Gandhi për shkak të statujës së Mahatma Gandhit të vendosur përgjatë shtrirjes së plazhit. Ai shtrihet për rreth 1.5 km midis War Memorial dhe Duplex Park në Goubert Avenue, duke ofruar një pamje mahnitëse të peizazhit piktoresk. 

Goubert Avenue është seksioni historik i Pondicherry ku ndodhen ndërtesa të bukura koloniale. Kjo është për shkak të pranisë së monumenteve ikonike si p.sh Memoriali i Luftës, statujat e Joan of Arc, Mahatma Gandhi, Bashkia, fari i vjetër 27 metra i gjatëPlazhi i Shëtitores konsiderohet si një vend i çudirave për turistët. Gjatë mbrëmjes, veçanërisht në fundjavë, grupe të ndryshme njerëzish mbërrijnë në ambientet e plazhit për të luajtur volejboll, vrapim, ecje ose not.

Pavarësisht turmës, plazhi është i mirëmbajtur dhe spektakolar dhe i lejon vizitorët të kalojnë një mbrëmje komode duke parë pamjen e këndshme të valëve që përzihen me brigjet shkëmbore. Të vizitosh plazhin gjatë orëve të mëngjesit do të ishte një ide e shkëlqyeshme pasi plazhi është më pak i mbushur me njerëz dhe mund të dëshmosh spërkatjet e oqeanit, peizazhin ujor në lavdinë e tij të plotë. Ju gjithashtu mund të ecni përgjatë shtrirjes së gjatë të plazhit duke eksploruar monumentet e rëndësishme ndërsa thithni ajrin e pastër të oqeanit. Ka dyqane të ndryshme lokale artizanale, restorante dhe restorante që shërbejnë ushqim autentik tradicional përgjatë vijës bregdetare që vizitorët të ngopin shijet e tyre. Kafeja popullore, Kafe ndodhet gjithashtu pranë plazhit dhe është një domosdoshmëri për adhuruesit e ushqimeve të detit. Nëse jeni duke kërkuar për një arratisje nga jeta juaj e zakonshme dhe monotone, një vizitë në Promenade Beach është zgjedhja juaj!

LEXO MË SHUMË:
Kërkesat e Dokumentit e-Visa Indian

Bazilika e Zemrës së Shenjtë të Jezusit

Bazilika e Zemrës së Shenjtë të Jezusit është një nga vendet më të spikatura në Pondicherry për shkak të elegantes së saj arkitektura gotike. Ky vend i shenjtë fetar u krijua në 1908 nga misionarët francezë dhe u ngrit me statusin e Bazilikës në vitin 2011 duke e bërë atë të vetmen Bazilikë në Pondicherry nga 21 Bazilikat në Indi. Ndodhet në një distancë prej 2.5 km nga Stacioni i Autobusëve Pondicherry. Imazhet e Zemra e Shenjtë e Jezusit dhe e Nënës Mari janë gdhendur në derën e hyrjes së bashku me fjalët biblike të gdhendura në latinisht. Ai përmban gjithashtu panele të rralla xhami me njolla që përshkruajnë ngjarje të ndryshme nga jeta e Zotit Jezu Krisht dhe shenjtorëve të Kishës Katolike. Adhurues nga e gjithë bota mblidhen këtu për t'i lutur të Plotfuqishmit dhe për të arritur paqen. Ngjarjet si Viti i Ri, Krishtlindjet dhe Pashkët festohen në një mënyrë madhështore në kishë. Kjo kishë e bukur katolike në Pondicherry do t'ju largonte nga realitetet e ashpra të jetës me ritme të shpejta dhe do t'ju transferonte në një botë qetësie.

LEXO MË SHUMË:
Vendet më të mira për t'u vizituar në Jammu dhe Kashmir


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.